Prawidłowa organizacja budowy nie jest możliwa bez doświadczonego kierownika budowy. Nadzór budowy obejmuje zarządzanie i kontrolę nad pracami budowlanymi. Kierownik prowadzi opieczętowany dziennik budowy, tworzy dokumentację i organizuje wszystkie prace w sposób zgodny z obowiązującym w kraju prawem i z konkretnym projektem budowlanym. Prawo budowlane jasno określa konieczność obecności kierownika budowy na placu inwestycji. Zarządzanie budową możliwe jest tylko po uzyskaniu odpowiednich do tego uprawnień.
Nadzorowanie budowy to w żadnym wypadku niełatwe zadanie. Obejmuje wszelką odpowiedzialność za realizację robót i wszystkie zdarzenia, które mogą zaistnieć podczas budowy projektu. Organizacja budowy może być podzielona na trzy główne części:
- pierwszy etap na początku inwestycji,
- drugi w trakcie budowy,
- ostatni po zakończeniu budowy.
Pod tymi ogólnikami kryje się mnóstwo praw i obowiązków związanych ze skomplikowanym i wymagającym zadaniem, jakim jest zarządzanie budową. Zaufany, doświadczony kierownik budowy z dobrą reputacją być może będzie wymagał wyższej pensji, ale wybierając takiego fachowca, mamy pewność, że nadzór budowy będzie rzetelny, a tym samym praca wykonana poprawnie, z gwarancją naprawy wszelkich zaistniałych usterek.
Nadzór budowy obejmuje:
- właściwe zabezpieczenie terenu budowy, znajdującego się na nim sprzętu, obiektów, stałych punktów osnowy geodezyjnej oraz elementów chronionych środowiska naturalnego;
- ogrodzenie i odpowiednie oznakowanie placu budowy;
- nadzorowanie budowy, w tym wszystkich wykonywanych prac, pilnując zgodności z projektem, przepisami budowlanymi, bezpieczeństwa i higieny pracy;
- wstrzymanie prac w przypadku pojawienia się zagrożenia zdrowia, życia lub prawidłowego przebiegu inwestycji;
- prowadzenie rzetelnej dokumentacji wszystkich wykonywanych na placu budowy robót;
- finalne zgłoszenie inwestorowi budowy do odbioru;
- gwarancja naprawy wszelkich ewentualnych usterek powstałych w trakcie lub po ukończeniu budowy.